4a – Vratna – monastyr u stóp skalnych łuków

DZIEŃ 4

Zbieramy się powoli, wiatr nadal łopocze wszystkim dookoła. Postanowiliśmy sobie nie narzucać na tych wakacjach dużego tempa, więc spokojnie, z półtorej do dwóch godzin od obudzenia, schodzi nam na toalecie, jedzeniu i zwijaniu obozu.

Kierujemy się na południe, do pierwszej z naszych serbskich atrakcji, których nie ma w żadnym z moich przewodników (jeden to Michelin, a drugi to Pascal). Zauważyliście jak bardzo przewodniki faworyzują architekturę i sztukę kosztem przyrody? Ponieważ 70-letnim, niemieckim turystom-emerytom nie chce się przejść pod górkę kilku minut?

O skalnych łukach na rzece Vratna dowiedziałem się z jakiejś serbskiej strony. Zanim tam jednak dotrzemy, przejeżdżamy przez wieś Slatina, gdzie niemal każde auto ma austriackie rejestracje. Okazują się to być „farbowane Austriaki”, czyli Serbowie dorabiający w Austrii i dumnie prezentujący swoje dokonania finansowe w formie sztuki określanej mianem kiczu.

Chałupy są wielkie, pełne tralek i zdobień. Ogrodzenia z lwami, orłami i innymi potworami. Chętnie zrobiłbym więcej zdjęć, ale trochę nie wypada, bo wszędzie kręcą się dumni właściciele tych domostw.

Mała, niespodziewana wizyta w Paryżu:

Wreszcie, raczej kiepskimi drogami, docieramy do Vratnej. Na początku podchodzimy do monastyru. Może nie jest strasznie efektowny w środku, ale za to fajnie położony i autentyczny. Pop pędzi przez podwórko jakby mu się mleko w kuchni paliło, zakonnica rozmawia z wiernymi w cerkwi. Ojciec Mateusz w serbskim wydaniu…

Liczba turystów: zero.
Wstęp oczywiście też nic nie kosztuje.

Spod monastyru idzie się 10 minut do skalnych łuków (jest tabliczka). Patrząc na moje zdjęcia, widzę jak ciężko oddać monstrualność bloków skalnych, gdy nie umieści się ludzi do oddania skali. Najlepiej jeszcze, aby byli ubrani na czerwono.

Zadanie: znajdź ludzi na dwóch poniższych zdjęciach. (Góra łuku już nie mieści się w kadrze.)

Pierwszy łuk, Velika Prerast (Wielka “Przerośl”?), jest o 100 metrów od drugiego, szeroki na 45 metrów, a dziura w środku ma wysokość 23 metry. Biorąc 3,5 metra na kondygnację, to zmieściłby się w nim sześciopiętrowy blok. Grubość łuku wynosi 30 metrów – da się po nim przejść z jednej strony rzeki na drugą, ale to dla ludzi o mocnych nerwach. Nie próbowaliśmy.

Drugi łuk, Mala Prerast jest trochę mniejszy. Kiedyś stanowiły całość z pierwszym, czyli jaskinię, ale część „dachu” się zawaliła i powstały dwa łuki.

Resztki „dachu” leżą w strumyku poniżej:

Trzy kilometry dalej jest jeszcze jeden łuk, ale podobno bardzo trudno się tam idzie i nie jest wcale większy od tych dwóch pierwszych, więc go sobie odpuściliśmy.

Można ruszyć w jego stronę, pokonując najpierw ten mostek:

Miejsce jest urocze i robi duuuuuużo większe wrażenie niż moje zdjęcia. Trudno zrobić dobre zdjęcia, bo wokół jest las i nie da się złapać szerokiej perspektywy. Również mój aparat nie ma szerokiego kąta.

Stanąwszy pod łukiem, rzucamy okiem do góry, ponad szczyty drzew:

Bez problemu można by się tu w spokoju rozbić na dziko. Liczba ludzi na szlaku: dwie osoby.

Kolejną atrakcją ma być Suplja Stena. Nie wiem skąd ją wytrzasnąłem, ani jak dokładnie ma to wyglądać, ale wpisałem sobie coś takiego na mapę i chcę to znaleźć. Powinno być oddalone nie więcej niż 10 kilometrów od skalnych łuków. Jeździmy więc, szukamy, pytamy miejscowych, a ci otwierają oczy szeroko ze zdumienia. Ok, muszę się poddać, coś mi się pomyliło… Jeśli kiedyś natkniecie się w tej okolicy na Suplją Stenę, dajcie znać…

Nam pozostaje „zadowolić się” samymi łukami z Vratnej i zawrócić na północ w kierunku przełomu Dunaju…


CIĄG DALSZY>>>

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Serbia i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „4a – Vratna – monastyr u stóp skalnych łuków

  1. Te domki przypominają mi Rumunię 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s