3a – Golubac – kolejny polski trop

DZIEŃ 3

Zmywamy się szybko z kempingu. Jeszcze tylko dzieci kupują sobie pamiątkę z Serbii i pędzimy na zamek w miejscowości Golubac.

O Golubac toczono częste walki, gdyż to tutaj biegła granica miedzy Węgrami, a Imperium Ottomańskim, i tu zaczyna się przełom Dunaju, więc forteca służyła też do kontroli ruchu statków na rzece.

Ten malowniczo położony na szosie zamek, ma również polski akcent. Po co się rozpisywać, wszystko tłumaczy znajdująca się tutaj tablica:

Wikipedia: Zawisza Czarny uczestniczył w wyprawie Zygmunta Luksemburskiego na Turków w roku 1428 i osłaniał odwrót tego władcy z pola walki pod Golubacem (Gołąbcem); król Zygmunt posłał łódź dla Zawiszy i nakazał mu w nią wsiąść. Rycerz postanowił pozostać ze swoimi towarzyszami na polu bitewnym. Odsyłając łódź ruszył z dwoma pieszymi przeciw wojsku tureckiemu. Został otoczony przez wroga i wzięty do tureckiej niewoli. Jak mówi legenda przyczyną śmierci Zawiszy był konflikt między dwoma janczarami o to, czyim jeńcem był Zawisza. Podczas kłótni jeden z przeciwników wyciągnął szablę (jatagan) i obciął Zawiszy głowę.

A zatem nie samym zwycięskim Wiedniem Polak żyje. Turcy zabili nam króla i najlepszego rycerza (to trochę tak jakby dziś zginął premier/prezydent i … detektyw Rutkowski). Te fakty łatwo by spasowały do naszego mitu narodowego, jacy to my Chrystus narodów, ale apologeci takiej wizji historii Polski słabo eksploatują te dwa fakty, koncentrując się raczej na rozbiorach, powstaniach i epoce budowy socjalizmu.

Nazwa zamku ma pochodzić od gołębi i faktycznie znajdujemy jednego:

Inne teorie mówią, że wieże przypominają gołębie siedzące na skałach lub, że królowa uwięziona tu na zamku, z nudów rzucała jedzenie gołębiom (Nie wiedziała, że nie wolno dokarmiać?!).

Budowniczowie zamku nie przewidzieli tirów (droga przez zamkowe wrota powstała dopiero po pierwszej wojnie światowej):

Liczba turystów w twierdzy: kilka osób. Cena wejścia: 0 zł.

http://img534.imageshack.us/img534/1830/img2402bc.jpg


CIĄG DALSZY>>>

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Serbia i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „3a – Golubac – kolejny polski trop

 1. centryfuga pisze:

  Ja tam byłem w lutym – przejście piechotą z miasteczka, to było horror (brak pobocza – śnieg albo Dunaj i pędzący po oblodzonej drodze kierowcy) to było koszmar. Ale jak pokazywałem zdjęcia tablicy Serbom, to fajnie reagowali „Oooooo to Polacy TEŻ walczyli z Turkami!?” 😉

 2. jas pisze:

  Zawiszę Czarnego porównać do tej mendy Rutkowskiego, to trzeba mieć fantazję. Dalej nawet nie czytam.

  • panhoryzontu pisze:

   „Mariusz Janicki, dziennikarz „Polityki” zauważył, że w Polsce zaczyna dominować „tabloidowy umysł”, ton nadają osoby, które nie są w stanie zrozumieć już skomplikowanych, ważnych komunikatów. ”
   […]
   „Dr Barbara Murawska z Wydziału Pedagogicznego UW zwraca uwagę, że wtórny analfabetyzm odbija się też na komunikacji międzyludzkiej. Także tej mówionej. – Coraz mniej rozumiemy język metaforyczny. Komunikaty przestają mieć subtelność symbolu. Jeśli ktoś się nim posłuży, nie zostanie zrozumiany. Mówimy do siebie, ale się nie rozumiemy – mówi. ”
   http://natemat.pl/45631,analfabeci-prawie-polowa-polakow-nie-rozumie-ulotek-lekow-ani-mapki-pogody

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s